O planowaniu i osiąganiu celów napisano już wiele. Nie będę się tu powtarzał, ze cel musi być mierzalny, realny i określony w czasie.

Ja ostatnio zrealizowałem swój cel w programie Project 10 Kids. Podjąłem wyzwanie, schudłem ponad 6 kg i dzięki temu jedno potrzebujące dziecko uzyskało pomoc od firmy Visalus.

Jestem naprawdę szczęśliwy, ze udało mi się to zrobić. Jeśli chcesz zobacz film poniżej.

Zastanawia mnie jednak dlaczego większość z nas nie osiąga celów?

Napiszę tu kilka swoich przemyśleń na ten temat, jednak chyba wiem jaka jest najważniejsza sprawa, która determinuje nas w osiąganiu celów, ale o tym na koniec.

1. Tak naprawdę ich sobie nie stawiamy.

Chcemy coś zmienić w swoim,  życiu, ale tak naprawdę nie definiujemy co to by miało być, w jakim czasie zaczynamy realizować plany, nie wizualizujemy sobie efektów. Tak naprawdę nie wiemy czego chcemy w życiu. Płyniemy z prądem na zasadzie jakoś to będzie zamiast wziąć odpowiedzialność za swoje życie i cieszyć się osiąganymi rezultatami. Cel najlepiej zapisać, a jeszcze wcześniej uświadomić sobie gdzie jesteśmy tu i teraz. Zgrać stan gry, czyli zapisać sobie na początek wszystko to co mamy i jak się czujemy w tej chwili. Bierzemy pod uwagę kwestie zarówno finansowe, ale też stan aktualny naszego związku, relacje z innymi ludźmi. Wszystko to nad czym chcemy popracować. Następnie zapisujemy nasz cel, który chcemy osiągnąć i w jakim czasie chcemy to zrobić. W programie Project 10 Kids jest to jeszcze prostsze, bo podejmujemy wyzwanie, które ktoś nam rzucił i upubliczniamy nasze wyzwanie co daje niesamowitą motywację do działania. Podsumowując uświadom sobie na początek co chcesz osiągnąć.

2. Jutro postanowię, że od jutra się wezmę…

Czyli klasyczny przykład odkładania na jutro. Znam ludzi, którzy latami odkładają swoje decyzje. Nic nie zmienia się w ich życiu, a oni tkwią wciąż tam gdzie byli. Sam mam czasem problem z tym odkładaniem, dlatego lepiej o podjętej decyzji i terminie powiadomić jak najwięcej osób.

3. Lenistwo?

Zastanawia mnie jedno, rozmawiam z wieloma ludźmi na temat odchudzania i zmiany swojego życia na zdrowsze, na życie „fit”. Prawie każdy z nich chce. Jednak na tym chceniu najczęściej się kończy. Wiem, że w dzisiejszym świecie jesteśmy zabiegani, zestresowani i nie mamy na nic czasu, ale właśnie tym bardziej powinniśmy dbać o siebie i o swoje zdrowie. Wielu ludzi zapala się do projektu, ale jak usłyszy, że trzeba nagrać film, zważyć się i rzucić wyzwanie innym, a potem notować swoje rezultaty i jeszcze zapłacić za to, że otrzymają znakomite zdrowe posiłki, których przygotowanie zajmuje mi rano 2 minuty, to jakoś ich zapał znika. Zastanawia mnie czy w dzisiejszych czasach chcielibyśmy, żeby wszystko działo się bez naszego najmniejszego wysiłku? Prostszego programu wspomagającego odchudzanie i zmianę stylu życia nie widziałem. A jednak nie wiem dlaczego tak wielu ma tak małą motywację żeby zmienić swoje życie na lepsze.

Dlaczego?

4. Dlaczego?

No właśnie. DLACZEGO to podstawowe pytanie, które musimy sobie zadać, gdy chcemy coś osiągnąć.

Dlaczego chcę schudnąć?

Dlaczego chcę zmienić swoje życie?

Dlaczego tkwię nadal w nieszczęśliwym związku?

Dlaczego tego nie zmienić?

Dlaczego chcę więcej zarabiać?

Dlaczego chcę poprawić relację z innymi ludźmi?

Dlaczego chcę pozbyć się nałogu?

…i tak dalej.

Od tego jak silne będzie nasze dlaczego tak silna będzie nasza motywacja do osiągnięcia celów.

Pytanie do samego siebie „DLACZEGO” jest najważniejszym pytaniem jakie musimy sobie zadać zanim podejmiemy decyzję. Jeśli wiemy dlaczego i wyobrazimy sobie wizję tego jak będzie wyglądać nasze życie po osiągnięciu celu, nic nas nie zatrzyma. Będziemy mieć po prostu niewzruszoną pewność tego co chcemy osiągnąć i dlaczego to robimy.

Czego życzę każdemu z Was!